کیک آشتی کنون
کیک آشتی کنونکیک آشتی کنون
کیک آشتی کنون

کیک آشتی کنون

5
زمان آماده‌سازی
10 دقیقه
زمان پخت
50 دقیقه
مزه
نسبتاً شیرین
روش تهیه
فر
سطح مهارت
کم
فصل
تمامی فصول
زادگاه
یزد

این دستور را درست کردی؟


کیک آشتی کنون

5

معرفی

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
اشتراک گذاری

با کل دنیا دوست باشین! در سنت برخی کشورها وقتی بین دو گروه دعوا و قهر و نزاع درمی‌گیره، دو گروه در جایی جمع می‌شن و با خوردن غذا و شیرینی و هم‌صحبتی با هم، به صلح و آشتی می‌رسن. به‌خاطر همین به شیرینی و کیکی که کامشون رو شیرین می‌کنه و سبب آشتی‌شون می‌شه، می‌گن کیک آشتی‌کنون. کاش همه جنگ‌های دنیا با کیک آشتی‌کنون تموم می‌شد!

مواد اولیه کیک آشتی کنون

برای 4 نفر

بکینگ پودر

1 قاشق مرباخوری

وانیل

نصف قاشق چای‌خوری

ارده

نصف پیمانه

آرد سفید

یک و یک‌چهارم پیمانه

تخم مرغ

3 عدد متوسط

شکر

1 پیمانه

شیرگاو

نصف پیمانه

روغن مایع

یک‌سوم پیمانه

کنجد

به میزان لازم

طرز تهیه کیک آشتی کنون

مرحله 1

آرد و بیکینگ پودر را 3 بار الک کنید و کنار بگذارید.

مرحله 2

سفیده‌ و زرده‌ تخم مرغ ها را از هم جدا کنید. سفیده‌ها را با نیمی از شکر با دور تند همزن خوب هم بزنید تا فرم بگیرد طوریکه وقتی ظرف را برمی‌گردانید سفیده‌ها از ظرف بیرون نریزند.

مرحله 3

در ظرف دیگری زرده‌ها را با باقیمانده شکر و وانیل خوب هم بزنید تا کرم رنگ شود، سپس شیر، روغن و ارده را اضافه کرده و هم بزنید. حالا مواد خشک را اضافه کنید و در حد مخلوط شدن هم بزنید.

مرحله 4

در آخر سفیده‌ها را طی دو مرحله به مواد اضافه کنید و با لیسک بصورت دورانی از یک سمت هم بزنید تا مواد یکدست شود.

مرحله 5

قالب را از قبل چرب و آرد پاشی کنید یا کاغذ روغنی داخل آن بیاندازید یا کف و دیواره‌های قالب را روغن جدا کننده بمالید، سپس مواد کیک را به آرامی داخل قالب بریزید و درصورت تمایل کنجد بپاشید.

 • پیشنهاد ما استفاده از روغن جداکننده است تا کنجدها به خوبی به همه جای کیک بچسبد اما می‌توانید از دو روش دیگر نیز استفاده کنید.

قالب را  به مدت 45 الی 50 دقیقه در طبقه وسط فر با دمای 180 درجه سانتی گراد که از قبل گرم شده قرار دهید.

نکته‌ها

برای موفقیت در پخت کیک، تنها داشتن دستورهای خوب و دقیق کافی نیست! عوامل بسیاری در این فرآیند تاثیر گذارند که ما گزیده ای از نکات لازم و طلایی آن را با شما درمیان می گذاریم.

 1. پیمانه استفاده شده برای اندازه‌گیری مواد، همان لیوان فرانسوی دسته‌دار  است.
 2. مواد اولیه را آماده کنید و روی میز کار بگذارید تا مواد به دمای محیط برسند.
 3. در همه کیک‌ها آرد مورد استفاده، آرد سفید شیرینی‌پزی و یا همان آرد 000 (سه صفر) می باشد.
 4. آرد را به همراه بیکینگ‌پودر 3 بار الک کنید تا هوای داخل آرد گرفته و آرد سبک شود و کیک بافتی نرم و لطیف پیدا کند.
 5. در زمان مخلوط کردن مواد، نباید آرد را زیاد با همزن هم بزنید زیرا باعث می‌شود پف کیک بخوابد؛ لذا تنها به مخلوط شدن مواد با یکدیگر اکتفا کنید.
 6.  پس از ریختن مواد در قالب می‌بایست چند بار کف قالب را زمین بزنید تا هوای اضافی مابین مواد خارج شود.
 7. فر باید از قبل حدود 15 دقیقه گرم شده باشد و از هنگام قراردادن قالب در فر تا 20 دقیقه نباید در فر باز شود زیرا پف کیک می‌خوابد؛ علاوه براین قالب همیشه باید در طبقه وسط فر قرار گیرد.
 8. اگر از فر مبله برای پخت کیک استفاده می‌کنید همان‌طور که گفته شد فر را از قبل گرم  و در دمای 180 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید.
 9. چنانچه از فر توکار (برقی/ گازی) استفاده می‌کنید، دما را در 160 درجه سانتی‌گراد با حرارت از پایین و با فن کانوِکشن تنظیم کنید.
  • لازم به ذکر است که فر توکار هم باید همانند فر مبله از قبل گرم شده باشد. 
 10. روغن جداکننده برای چرب کردن قالب: میزان مساوی از آرد و روغن جامد را باهم ترکیب کنید (بطور مثال 10 گرم آرد + 10 گرم روغن جامد) و با برس به کف و دیواره‌های قالب با بزنید؛ اگر از مخلوط آرد و روغن اضافه ماند، می‌توانید آن را در یخچال نگه دارید و برای کیک‌های بعدی‌تان استفاده کنید. این روش برای قالب‌های میان‌تهی بسیار مفید است. یا اینکه می‌توانید قالب را چرب، سپس آرد پاشی کنید و بعد از ریختن اضافات آرد به خارج از قالب، مواد کیک را داخل قالب بریزید. درصورتی‌که تمایلی به دو روش بالا ندارید می‌توانید قالب را چرب کنید و داخل آن کاغذ روغنی بیندازید و سپس مواد کیک را داخل قالب بریزید.
 11.  به دلیل تنوع بالای قالب‌ها چه از نظر نوع و چه از نظر سایز شما می‌توانید بسته به سلیقه‌تان از هر قالبی استفاده کنید. به طور کلی نسبت مواد کیک و قالب از یک‌سوم تا دوسوم حجم قالب می تواند متغیر باشد (از یک‌سوم کمتر و از دوسوم بیشتر نباشد)؛ چرا که اگر میزان مواد از یک‌سوم حجم قالب کمتر باشد موجب سوختن و خشکی کیک و اگر از دوسوم بیشتر باشد موجب سرریز شدن مواد به بیرون از قالب می‌شود و اما پیشنهاد حس تازگی برای کیک‌های 3 تخم‌مرغی قالب 15 با ارتفاع 10 و یا اگر مایلید کیک کم‌ارتفاع‌تری داشته باشید استفاده از قالب 20 توصیه می شود.
 12.  برای حصول اطمینان از پخت کامل کیک شما می‌توانید از سیخ چوبی جهت تست استفاده کنید. طریقه تست به این صورت است که یک سیخ چوبی را وارد مرکز کیک کنید چنانچه پس از بیرون آوردن سیخ تمیز بود و مواد کیک به اطراف آن نچسبیده بود یعنی کیک شما به‌خوبی پخته است در غیر این صورت نیاز به زمان پخت بیشتری دارد.
 13. به‌منظور طلایی شدن سطح کیک چنانچه از فر برقی استفاده می‌کنید همزمان با پخت کیک سطح آن نیز طلایی می شود اما در اکثر فرهای گازی نیاز است که بعد از پخت کیک، گریل فر را روشن کرده و به محض مشاهده طلایی شدن سطح کیک، آن را خاموش کنید (این امر بین 1 الی 3 دقیقه زمان می‌برد بنابراین در زمان روشن‌کردن گریل مراقب باشید که کیک نسوزد).

اگر با مهارت و هنر خودتان به این غذا خلاقیت جدیدی افزوده‌اید، این تجربه را با همه به اشتراک بگذارید.

دلارا عبدی

5

واقعا خوشمزه بود

۲۰:۵۰۲۸ فروردین ۱۴۰۳

این دستور را دوست داشتی؟

سؤالی در مورد این دستور داری؟


این دستور را درست کردی؟


برچسب‌ها

مشابه‌ها