قیمه‌نثار
قیمه‌نثارقیمه‌نثار
قیمه نثار

قیمه‌نثار

4
زمان آماده‌سازی
10 دقیقه
زمان پخت
90 دقیقه
مزه
متعادل
سطح مهارت
سخت
فصل
تمامی فصول
زادگاه
قزوین

این دستور را درست کردی؟


قیمه‌نثار

4

معرفی

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
اشتراک گذاری

معروف‌ترین غذای قزوین، شهری در ناحیۀ مرکزی ایران. قزوین مدتی در حکومت صفویه، پایتخت ایران بوده و قیمه‌نثار یکی از مهم‌ترین غذاهای شاهانه. گوشت رو قبل از پختن، ریش‌ریش و قیمه‌ می‌کردن؛ از این‌جاست که ترکیب «قیمه‌نزار» باب شد، اما چون استفادۀ «نزار» توی دهان مردم نمی‌چرخید، قیمه‌نزار به‌مرور تبدیل به «قیمه‌نثار» شد.

مواد اولیه قیمه‌نثار

برای 2 نفر

زردچوبه

1 قاشق چای‌خوری

فلفل سیاه

1 قاشق چای‌خوری

آب

به میزان لازم

کره

50 گرم

هل (پودر-برای گوشت)

1 قاشق چای‌خوری

گلاب

یک‌سوم پیمانه

نمک (برای پخت برنج)

1 قاشق مرباخوری

گوشت گوسفند

400 گرم

نمک (برای گوشت)

1 قاشق چای‌خوری

پوست پرتقال (خلالی)

سه‌چهارم پیمانه

رب گوجه فرنگی

1 قاشق غذاخوری

هل (پودر-برای پوست پرتقال)

1 قاشق چای‌خوری

خلال پسته

2 قاشق غذاخوری

شکر

2 قاشق غذاخوری

خلال بادام

2 قاشق غذاخوری

برنج

2 پیمانه

دارچین (چوب)

1 عدد متوسط

زرشک

8 قاشق غذاخوری

روغن مایع

یک‌چهارم پیمانه

نمک (برای خیساندن برنج)

1 قاشق غذاخوری

زعفران (دم‌کرده)

یک‌سوم پیمانه

طرز تهیه قیمه‌نثار

آماده‌سازی

 1. برنج را پاک کنید و با آب ولرم بشویید (تا زمان شفاف شدن آبِ برنج به شستشو ادامه دهید.)؛ بهتر است برنج شسته‌شده را با مقداری آب (درحدی که روی برنج را بگیرد) و نمک در ظرف مناسبی بریزید و به مدت 3 تا 4 ساعت بخیسانید. بعد از گذشت این مدت زمان، آبِ برنج را خالی کنید.
 2. خلال بادام پسته را به مدت 10 دقیقه در گلاب بخیسانید.
 3. پیاز را بشویید، پوست بگیرید و نگینی خردکنید.
 4. گوشت را خوب بشویید تا مو یا خرده استخوانی به آن نباشد، سپس قیمه‌ای خردکنید.

مراحل پخت

مرحله 1

ماهیتابه را روی حرارت بگذارید و روغن را در آن گرم کنید، سپس پیاز خردشده را در آن تفت دهید تا بلوری شود. گوشت را اضافه کنید و خوب تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند. زردچوبه، فلفل و رب گوجه را اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ رب باز شده و بوی خامی‌اش گرفته شود. پودر هل و چوب دارچین را اضافه کنید و کمی تفت دهید. مقداری آب (درحدی‌که روی گوشت را بگیرد) بریزید، درب قابلمه را ببندید و اجازه دهید گوشت با حرارت ملایم بپزد. اواخر پخت، نمک و نیمی از زعفران دم‌کرده را اضافه کنید و منتظر بمانید تا مرغ کم‌آب شود و سس غلیظی به‌دست آید.

مرحله 2

دو-سوم قابلمه را از آب پُرکنید و بجوشانید. وقتی آب به‌جوش آمد، برنج و نمک را داخل آب بریزید و اجازه دهید برنج خوب بجوشد. هرازگاهی کفِ ایجادشده روی برنج را با کفگیر بردارید و دور بریزید. بسته به نوع برنج 8 تا 12 دقیقه زمان لازم است تا برنج مغزپخت شود. برای تست، دانه برنج را بین دو انگشت فشار دهید تا له شود. درصورتی‌که سطح برنج نرم ولی داخل آن کمی سفت بود، یعنی برنج برای آبکشی آماده است.

مرحله 3

برنج را آبکش کنید و مقداری آبِ سرد روی آن بگیرید تا نمک اضافی و لعاب برنج گرفته شود. در قابلمه مدنظر برای پخت برنج، کمی روغن بریزید (درصورت تمایل ته‌دیگ مورد نظرتان را بچینید)، سپس برنج آبکش‌شده را اضافه کنید و با کفگیر، برنج را از کناره‌ها به سمت وسط جمع کنید (چیزی شبیه به کوه بسازید). حفره‌هایی روی برنج ایجاد کنید، بعد درب قابلمه را بگذارید (درصورت نیاز دم‌کنی استفاده کنید) و اجازه دهید برنج روی حرارت ملایم بخار کند تا دَم بکشد.

مرحله 4

خلال پوست پرتقال را به مدت 4 تا 5 دقیقه در آب (درحدی که روی پوست پرتقال را بگیرد) بجوشانید، سپس در آبکش بریزید و با آب سرد بشویید، این کار را 3 الی 4 بار تکرار کنید؛ حتما هر بار که پوست پرتقال را در آبکش می‌ریزید، خوب با آب سرد بشویید تا تلخی‌اش کاملا گرفته شود. حالا در تابه‌ای کمی روغن بریزید تا گرم شود، پوست پرتقال را روی حرارت ملایم تفت دهید تا طلایی شوند و باقیمانده زعفران و پودر هل را به آن اضافه کنید و هم‌بزنید. درب ظرف را بگذارید و 5 دقیقه‌ای به پوست پرتقال فرصت دهید تا خوب عطر و طعم بگیرد بعد شعله را خاموش کنید و تابه را کنار بگذارید.

مرحله 5

مقداری کره در ماهیتابه‌ای ذوب کنید و زرشک را در آن تفت دهید؛ شکر اضافه کنید، کمی تفت دهید و کنار بگذارید.

مرحله 6

تابه دیگری بردارید و بعد از ذوبِ کمی کره، خلال پسته و بادام را در آن تفت دهید و کنار بگذارید.

مرحله 7

وقتی برنج دَم‌کشید، کمی از برنج را با باقیمانده زعفران مخلوط کنید. برنج دَم‌کشیده را در دیس بکشید و آن را با برنج زعفرانی، گوشتِ پخته، خلال بادام و پسته، زرشک و پوست پرتقال تفت‌داده‌شده تزیین کنید.

نکته‌ها

 1. میزان روغن، نمک، ادویه‌جات، شکر، کره و سایر مواد به‌صورت استاندارد تعریف شده‌اند؛ البته می‌توانید این مقادیر را برحسب ذائقه خود کم یا زیاد کنید. بدیهی است که تغییر مقدار بعضی از مواد سبب تغییر طعم نهایی غذا خواهد شد.
 2. می‌توانید خلال بادام و پسته و زرشک را با هم در یک تابه تفت دهید اما برای جلوگیری از ترکیب رنگ زرشک و خلال و مجلسی‌شدن تزیینات بهتر است جداگانه تفت بخورند.
 3. می‌توانید به‌جای روغن برای تفت پوست پرتقال از کمی کره استفاده کنید.
 4. می‌توانید بنابر ذائقه خود در هنگام تفت پوست پرتقال، کمی هم شکر به آن اضافه کنیدو دراین‌صورت بعد از تفت شکر با پوست پرتقال حرارت را بسیار کم کنید و درب تابه را چند دقیقه‌ای بگذارید تا شکر روی حرارت ملایم ذوب شده و جذب پوست پرتقال شود.
 5. اگر در هر مرحله از پخت، نیاز بود به غذا آب اضافه شود (تا غذا خوب پخته شود و ته نگیرد) حتما از آبِ جوش استفاده کنید.
 6. مدت زمان پخت این غذا بسته به نوع ظرفی که برای پخت استفاده می‌کنید (مثل زودپز) و نوع گوشت قرمز مصرفی (گوشت گوساله) متغیر خواهد بود.
 7. برخی تمایل دارند برنج را بلافاصله پس از تمیزکردن و شستشو بپزند. دراینصورت برای تهیه برنج آبکشی برای 2 نفر، آب را بجوشانید. وقتی آب ‌به‌جوش آمد، 2 قاشق غذاخوری نمک (به‌ازای 2 پیمانه برنج) در آبِ درحال جوش بریزید و برنج را به آن اضافه کرده، منتظر بمانید (حدود 10 تا 15 دقیقه) تا مغز پخت شود (کفِ روی برنج را هرازگاهی بردارید.)، سپس آبکشی کنید. پختِ برنج بدون خیساندن، بسته به نوع برنج، ممکن است زمانِ مغزپخت شدن آن را افزایش دهد. برای تست مغزپخت بودن برنج، دانه برنج را بین دو انگشت فشار دهید تا له شود. درصورتی‌که سطح برنج نرم ولی داخل آن کمی سفت بود، یعنی برنج برای آبکشی آماده است.

اگر با مهارت و هنر خودتان به این غذا خلاقیت جدیدی افزوده‌اید، این تجربه را با همه به اشتراک بگذارید.

این دستور را دوست داشتی؟

سؤالی در مورد این دستور داری؟


این دستور را درست کردی؟


برچسب‌ها

مشابه‌ها