لوف کیک عصرانه
لوف کیک عصرانهلوف کیک عصرانهلوف کیک عصرانه
لوف کیک عصرانه

لوف کیک عصرانه

4
زمان آماده‌سازی
10 دقیقه
زمان پخت
50 دقیقه
مزه
نسبتاً شیرین
روش تهیه
فر
سطح مهارت
کم
فصل
تمامی فصول
زادگاه
اروپای شمالی

این دستور را درست کردی؟

لوف کیک عصرانه

4

معرفی

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
اشتراک گذاری

عصرها، وقتی آخرین لحظه‌های حضور خورشید توی آسمونه، آدم دلش می‌خواد خستگیِ روزانه رو از تن به در ببره و شبی پُر ستاره و شاد، پیش رو داشته باشه. لوف‌کیک عصرانه با بافت نرم و پرحجم و سبک، آخرین لحظه‌های روزتون رو شیرین می‌کنه. عصرهایی سر حال و شب‌هایی پر ستاره داشته باشین!

مواد اولیه

برای 4 نفر

روغن مایع

نصف پیمانه

آرد سفید

2 پیمانه

نمک

یک‌چهارم قاشق چای‌خوری

بکینگ پودر

1 قاشق غذاخوری

شیرگاو

نصف پیمانه

تخم مرغ

3 عدد متوسط

وانیل

نصف قاشق چای‌خوری

شکر

1 پیمانه

طرز تهیه

مرحله 1

آرد و بیکینگ پودر را 3 بار الک کنید و کنار بگذارید. تخم مرغ‌ها را با شکر و وانیل با دور تند همزن خوب بزنید تا سفید، کش دار و حجیم شود.

مرحله 2

حالا روغن و شیر را بریزید و با دور کند همزن در حد مخلوط شدن هم بزنید. مخلوط آرد و بیکینگ پودر که از قبل 3 بار الک کرده‌اید، در چند مرحله به مواد اضافه کرده و مجدد فقط در حد مخلوط شدن هم بزنید(توجه داشته باشید که زیادی هم نزنید.).

مرحله 3

مواد کیک را داخل قالبی که از قبل چرب و آرد پاشی کرده‌اید یا کاغذ روغنی داخل آن انداخته‌اید یا کف و دیواره‌های قالب را روغن جدا کننده مالیده‌اید، بریزید. قالب را در طبقه وسط فر با دمای 180 درجه سانتی گراد که از قبل گرم شده برای مدت 45 الی 50 دقیقه قرار دهید.

 • می‌توانید قبل از اینکه کیک را در فر قرار دهید، روی کیک کنجد یا گردو ریز شده بریزید.

نکته‌ها

نکات

برای موفقیت در پخت کیک، تنها داشتن دستورهای خوب و دقیق کافی نیست! عوامل بسیاری در این فرآیند تاثیر گذارند که ما گزیده ای از نکات لازم و طلایی آن را با شما درمیان می گذاریم.

 1. پیمانه استفاده شده برای اندازه‌گیری مواد، همان لیوان فرانسوی دسته‌دار  است.
 2. مواد اولیه را آماده کنید و روی میز کار بگذارید تا مواد به دمای محیط برسند.
 3. در همه کیک‌ها آرد مورد استفاده، آرد سفید شیرینی‌پزی و یا همان آرد 000 (سه صفر) می باشد.
 4. آرد را به همراه بیکینگ‌پودر 3 بار الک کنید تا هوای داخل آرد گرفته و آرد سبک شود و کیک بافتی نرم و لطیف پیدا کند.
 5. در زمان مخلوط کردن مواد، نباید آرد را زیاد با همزن هم بزنید زیرا باعث می‌شود پف کیک بخوابد؛ لذا تنها به مخلوط شدن مواد با یکدیگر اکتفا کنید.
 6.  پس از ریختن مواد در قالب می‌بایست چند بار کف قالب را زمین بزنید تا هوای اضافی مابین مواد خارج شود.
 7. فر باید از قبل حدود 15 دقیقه گرم شده باشد و از هنگام قراردادن قالب در فر تا 20 دقیقه نباید در فر باز شود زیرا پف کیک می‌خوابد؛ علاوه براین قالب همیشه باید در طبقه وسط فر قرار گیرد.
 8. اگر از فر مبله برای پخت کیک استفاده می‌کنید همان‌طور که گفته شد فر را از قبل گرم  و در دمای 180 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید.
 9. چنانچه از فر توکار (برقی/ گازی) استفاده می‌کنید، دما را در 160 درجه سانتی‌گراد با حرارت از پایین و با فن کانوِکشن تنظیم کنید.
  • لازم به ذکر است که فر توکار هم باید همانند فر مبله از قبل گرم شده باشد. 
 10. روغن جداکننده برای چرب کردن قالب: میزان مساوی از آرد و روغن جامد را باهم ترکیب کنید (بطور مثال 10 گرم آرد + 10 گرم روغن جامد) و با برس به کف و دیواره‌های قالب با بزنید؛ اگر از مخلوط آرد و روغن اضافه ماند، می‌توانید آن را در یخچال نگه دارید و برای کیک‌های بعدی‌تان استفاده کنید. این روش برای قالب‌های میان‌تهی بسیار مفید است. یا اینکه می‌توانید قالب را چرب، سپس آرد پاشی کنید و بعد از ریختن اضافات آرد به خارج از قالب، مواد کیک را داخل قالب بریزید. درصورتی‌که تمایلی به دو روش بالا ندارید می‌توانید قالب را چرب کنید و داخل آن کاغذ روغنی بیندازید و سپس مواد کیک را داخل قالب بریزید.
 11.  به دلیل تنوع بالای قالب‌ها چه از نظر نوع و چه از نظر سایز شما می‌توانید بسته به سلیقه‌تان از هر قالبی استفاده کنید. به طور کلی نسبت مواد کیک و قالب از یک‌سوم تا دوسوم حجم قالب می تواند متغیر باشد (از یک‌سوم کمتر و از دوسوم بیشتر نباشد)؛ چرا که اگر میزان مواد از یک‌سوم حجم قالب کمتر باشد موجب سوختن و خشکی کیک و اگر از دوسوم بیشتر باشد موجب سرریز شدن مواد به بیرون از قالب می‌شود و اما پیشنهاد حس تازگی برای کیک‌های 3 تخم‌مرغی قالب 15 با ارتفاع 10 و یا اگر مایلید کیک کم‌ارتفاع‌تری داشته باشید استفاده از قالب 20 توصیه می شود.
 12.  برای حصول اطمینان از پخت کامل کیک شما می‌توانید از سیخ چوبی جهت تست استفاده کنید. طریقه تست به این صورت است که یک سیخ چوبی را وارد مرکز کیک کنید چنانچه پس از بیرون آوردن سیخ تمیز بود و مواد کیک به اطراف آن نچسبیده بود یعنی کیک شما به‌خوبی پخته است در غیر این صورت نیاز به زمان پخت بیشتری دارد.
 13. به‌منظور طلایی شدن سطح کیک چنانچه از فر برقی استفاده می‌کنید همزمان با پخت کیک سطح آن نیز طلایی می شود اما در اکثر فرهای گازی نیاز است که بعد از پخت کیک، گریل فر را روشن کرده و به محض مشاهده طلایی شدن سطح کیک، آن را خاموش کنید (این امر بین 1 الی 3 دقیقه زمان می‌برد بنابراین در زمان روشن‌کردن گریل مراقب باشید که کیک نسوزد).

اگر با مهارت و هنر خودتان به این غذا خلاقیت جدیدی افزوده‌اید، این تجربه را با همه به اشتراک بگذارید.

این دستور را دوست داشتی؟

سؤالی در مورد این دستور داری؟

این دستور را درست کردی؟

برچسب‌ها
مشابه‌ها